Mindenkinek a saját kertje a legszebb, ezzel nem is vitatkozunk, hiszen a kertünk legtöbbször pontosan olyan, mint amilyenek mi magunk is vagyunk.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne TÖKÉLETESÍTHETNÉL rajta!
Rengeteg kertépítési, kerttervezési tapasztalattal a hátunk mögött, az árudánkban eltelt több mint tíz év, és számos szakmai konferencia után vesszük a bátorságot – és megpróbálunk NEKED segíteni ebben.

Jöjjön az 5 lépés, amitől kerted olyan lehet, amilyet mindig is szerettél volna

De előtte még…
A LEGFONTOSABB dolog, mielőtt belevágnánk! Ez az, amit minden vásárlónknak is elmondunk, figyelj!

Szabály csak egyetlen van!
Javaslataink közül csakis azt fogadd meg, amit kedved tart! A te kerted mindig is a tiéd marad, te éled benne az életed, ezt sose felejtsd el, bárki bármit is tanácsol – akár mi is.

1) Ötletszerűen sose vásárolj, de hallgass a szívedre

Bármennyire is csábító lehet egy kertészet tavasszal, azzal a sok-sok virágzó és pompásan zöldellő
növénnyel, ez még nem jelenti azt, hogy mindenből venned kell egy kicsit.
Jó, ha van egy kialakult terved, hogy milyen kertet szeretnél. Ez fogja megakadályozni, hogy a tujasorba ékelt japán lámpás mellett álló antik utánzat szökőkutadba háromféle színű tavirózsát telepíts.
Ne érts félre, ha megtetszik valami, akkor kosárba vele, de mielőtt hazavinnéd, legalább körvonalaiban legyen meg az ötleted, hogy hová is fog kerülni az a valami, legyen szó kerti bútorról vagy tujáról.
Ha mázlid van, akkor úgyis olyan helyen fogsz vásárolni, ahol elmondják mit is szeret például az a növény, amibe hirtelen beleszerettél. Mert ha valamibe beleszeretsz, azt viszont azonnal vedd meg, ne halogasd. Két ugyanolyan növény ugyanis nincs. Könnyen elveszhet a szerelmed a következő hétvégéig.

2) A kerted és a pénztárcád kölcsönhatásban élnek

Sövénylabirintussal díszített kastélyparkban vagy bonsai arborétumban biztosan elegáns dolog kerti partit rendezni, de ha ezt a luxust ma még nem engedheted meg magadnak, akkor inkább tervezz olyan kertet magadnak, amit el is tudsz tartani.
Ma már egy átlagos kertgondozás (fű és sövénynyírás, tápozás, gyepszellőztetés, gazolás, metszés) nem megfizethetetlen, de bármilyen növényt is viszel haza kerted szépségének fokozására, mindig tedd fel magadnak előtte a kérdést, hogy lesz-e vajon elég időd arra, hogy életben is tartsd?

Semmi sem megoldhatatlan ma már, az öntözőrendszerek és a kerti gép kölcsönzők korában, de jó ha tudod, hogy mindez pénzbe kerül majd. Semmiről sem kell lemondanod, ha átgondolod, mit veszel, akkor kerted egyszerre lehet élhető és olcsó.

3) Inkább egyszer, és inkább jót

Amikor azt hallod egy kertészetben, hogy kétszer iskolázott tuja, földlabdás fenyő, szegedi rózsa vagy természetes marhatrágya, akkor nem feltétlenül csak a szavak zsongásával akarnak vásárlásra csábítani.
Köteteket tudnánk teliírni olyan az árudánkban hallott történetekkel, amikor valaki lecsapott az „út mellett/bevásárlóközpontban/ABC előtt árulgatott „ csodás növényre, és aztán…
… pórul járt.

Egy Budapesten és egy Münchenben vásárolt Audi vélhetően 100%-ban ugyanazt fogja tudni. A növényeknél kicsit más a helyzet. Míg felnő egy palánta vagy egy csemete, addig hónapok, évek telnek el. S bizony ez lesz az az időszak, ami meghatározza, hogy mennyire lesz életképes, és mit fog kibírni nálad. Ha nem hozzáértő kezek gondozzák, akkor a silánysága lehet, hogy csak később, de előbb-utóbb ki fog derülni.
Ugye milyen furcsa lenne, ha Audit is lehetne venni a tej és a kenyér mellett? A muskátlival és a tujával sincs ez másképp.

4) Soha rosszabbat!

Tisztázzuk, bár te is tudod – a kertedben lévő dolgok többnyire élnek. Mint te is, meg én.
Ezt sose felejtsd el, amikor barnuló levelű tuját vagy virágját hullató petúniát látsz. Ez normális.
Ahogy mi is élünk, néha jól, néha rosszabbul, néha megbetegszünk, olykor kicsit éhesnek érezzük magunkat, néha túlhajszoljuk a testünk… a növényeink hasonlóképp töltik mindennapjaik. Ijedtségre általában semmi ok, ha valami rendetlenséget észlelsz. Van, amikor a tápszert kell csak fokozni, vagy az adott növény vízháztartásán kell állítani, esetleg túlnőtte magát vagy éppen kevesli a helyét.

Mindenre van orvosság, és egy kertészetben tudnak segíteni.
Majdnem mindig.

S ha mégsem, akkor megint csak jusson eszedbe – növényeid élőlények. Élnek, vagy halnak, ez nem mindig tőled függ, de rengeteget segíthetsz rajtuk, ha odafigyelsz rájuk.

5) A végtelenbe és tovább

Egy kert sosincs kész. Mindig van mit tenni benne, és mindig van mit tanulni róla. Ha kételyed, vagy kérdésed van bármivel, ami a kerteddel kapcsolatos, akkor bátran kérdezz rá egy szakmabélinél vagy olvass utána, tájékozódj, böngéssz.

Ez nem csak azért fontos, mert így minden növényed tovább marad szép (és élő), hanem azért is, mert a tudással felvértezve egyre ritkább, nemesebb és bonyolultabb fajtákat mersz majd beszerezni kerted szuperválogatottjába.