Gyümölcsfa ültetés házilag

Árudánkban nap mint nap találkozunk azzal a jelenséggel a vásárlókkal történő beszélgetéseink során, hogy bár sokan kacérkodnak a gondolattal, hogy kertjüket gyümölcsfákkal díszítsék, mégis ódzkodnak az ültetéstől, mert úgy érzik, hogy egy fiatal csemete szakszerű telepítése meghaladja tudásukat.

Néhányan így aztán le is tesznek az ötletről, pedig érdemes lenne kitartóbbnak lenni, mert egy gyümölcsfa rengeteg örömmel ajándékozza meg gazdáját.

Mivel a november jellemzően a gyümölcsfák hónapja, ezért egy rövid leírással szeretnénk segíteni mindazokat, akik úgy döntenek, hogy belevágnak a háztáji gyümölcs termesztésbe.

 

Az első kérdés, ami eltántoríthat, mindig ez:

Miért ültessek gyümölcsfát, mikor egy díszfával, vagy virágzó cserjével sokkal kevesebb a macera, és még szebb is?

Nos, a válasz kézenfekvő, és ehhez elég akár csak a zöldségesnél látható árakat megfigyelni. A kertben nevelt gyümölcs emellett kéznél lesz nyáron, ősszel, csak oda kell érte nyúlni, és semmi sem fogja pótolni azt a rengeteg vitamint és hasznos ásványi anyagot, szerves savat, amivel a finomságukkal együtt, mellesleg ellátnak bennünket.

 

Meddig lehet ültetni a gyümölcsfa csemetéket?

A fagyos talajban a csemeték gyökere már nem kezd fejlődni, de amíg napközben a hőmérséklet legalább 5 fok körül alakul, addig bátran nekiállhatunk a telepítésnek. Az esős, nyirkos idő pedig kifejezetten kedvezőnek számít, ezért a legalkalmatosabb időszak október elejétől november közepéig terjed.

 

Hogyan ültessük?

A legfontosabb a csemete lakhelyének, azaz a gödörnek a kialakítása. Ezt úgy ássuk ki, hogy kerülete legalább a vásárolt csemete gyökerének másfélszerese legyen, hogy a fa laza közegben kezdhesse meg a fejlődését.

Mindig alaposan iszapoljunk, azaz árasszuk el a lyukat vízzel, és várjuk meg, amíg sárossá nedvesednek a göröngyök. Ezután tegyünk a gödörbe trágyát vagy komposztot, hogy a csemete tápanyagban gazdag környezetet találjon.

Arra ügyeljünk, hogy a trágya rétegre mindig kerüljön néhány lapát föld a csemete előtt, mert az erős trágya megégetheti a gyökeret, ha közvetlenül érintkeznek!

Mivel fontos, hogy a gyenge fácska minél hamarabb megkezdje a tápanyag felvételt, ezért a főgyökereket 1-2 centimétert csípjük vissza, ezzel gyorsíthatjuk a gyökeresedést.

Ha a gödrünk iszapos, beletettük a trágyát, lapátoltunk rá egy kis földet, és megcsíptük a csemete gyökerét, akkor következhet az ültetés.

Ültetés után pedig…

A lyukat gondosan temessük be, de figyeljünk oda rá, hogy a föld laza maradjon. Locsoljuk be alaposan, és talaj minőségtől függően tápsózzuk.

Ha a csemete koronás kis fa, akkor nem szükséges karózni, de ha suhángot vásároltunk, akkor a biztonság kedvéért támasszuk meg, a téli szelek ne tehessenek kárt benne.

Ha mindezzel megvagyunk, akkor már csak egy kis kupacot emeljünk a törzs talaj feletti rétege köré, hogy az oltást megvédjük a fagyástól.

Az őszi időszakban még locsoljuk rendszeresen, de a decemberi fagyok után csemeténk már jóformán nem igényel semmilyen odafigyelést, egészen a tavaszi metszések időszakáig.

 

Munkákért cserébe a természet pedig alaposan megjutalmaz minket! Némi odafigyeléssel, gondoskodással gyümölcsfáink sok-sok évig ellátnak majd minket kosárszám terméseikkel!